CHOV SKOTU

PÁST BYL NÁŠ PRVOTNÍ CÍL,
velmi se nám líbila stáda kraviček, která jsme mohli po revoluci vidět v Rakousku nebo Bavorsku.
Chováme tedy skot tzv. bez tržní produkce mléka, to znamená, že není dojen. Hlavním produktem jsou tak telata,  která od narození do prodeje zůstávají stále s matkou, pijí od ní mléko a pasou se. Kravičky jsou celoročně na pastvě, v zimě v menším výběhu nejblíže stáji, kde jsou krmeny senem.


VELIKOST CHOVU
Máme vlastního býka plemene Charolais a stádo 30-35 kříženek tohoto plemene s původně českým strakatým skotem. Nyní naše odchovávaná telata mají 75-94 % této krve.
První býk se jmenoval Hafkins a dal jméno naší chovatelské stanici border colií, další Milos List,Ufton a nynější Colja z Újezda

PLEMENO CHAROLAIS
Plemeno charolais vzniklo na přelomu 18. a 19. století ve střední Francii, v oblasti měst Charolles a Nevers, z původního žlutého skotu chovaného ve Francii, z čehož se vyvozuje blízká příbuznost se simentálem. Plemenná kniha byla založena už v roce 1864. Vynikající vlastnosti charolaiského skotu jsou hlavní příčinou jeho rozšíření do více než 70 ti zemí. Importem jalovic do Severní Ameriky ve 30. letech 20. století byl založen chov charolais i na americkém kontinentě.

Charolais patří mezi plemena velkého tělesného rámce se silnou kostrou. Dospělé krávy dosahují při výšce 140 cm v kříži hmotnosti přes 700 kg a býci při výšce 148 cm v kříži i 1200 kg. Standardem je jednotně bílé až smetanové zbarvení beze skvrn a klidný temperament.


Zvířata vynikají velmi dobrými růstovými schopnostmi a jatečnou kvalitou, výkrmností, vysokým přírůstkem do vyšších porážkových hmotností a nízkým podílem tuku v mase. Využívá se jak v čistokrevné plemenitbě, tak v užitkovém křížení s ostatními plemeny skotu.

První importy plemene charolais se uskutečnily v roce 1990 z Maďarska, v dalších letech se na importu zvířat podílela především země původu, tedy Francie, a v roce 1992 byl na základě zvířat dovezených z Kanady založen i bezrohý chov charolais v ČR. Dnes je plemeno charolais nejrozšířenějším masným plemenem u nás.