SOUČASNOST

ZAČÁTEK HOSPODAŘENÍ V ROCE 1989

Mrtvý a živý inventář byl vypořádán
Státními statky Klatovy – mlátička, lis, samovaz, diskeler, pluh, traktor – ohodnoceno na 93.000,- Kč – zakoupena sečka 3m Roudnice a brány 8m STS Blatná
Státními statky Horažďovice – 4 tažní koně – ohodnoceno na 80.000,- Kč – vydána Škoda 706 MTSP, Zetor 6911, vlek 9t a 8 krav

Restituční podíl byl vypořádán
ZD Střelské Hoštice – vydán Zetor 8245 a vybavení haly na výkrm kuřat, vlek 5t a 20 prasniček

Po navrácení majetku jsme začali znovu hospodařit v roce 1993 na původních 50 ha, výměra je v rámci možností stále rozšiřována. Statek je postupně opravován.

8 dojných krav jsme se rozhodli využívat bez tržní produkce mléka a zakoupili býka plemene Charolais. Selata od prasniček jsme zprvu veškerá prodávali, časem došlo na vybudování výkrmu. V roce 1994 byla úspěšně vykrmena a prodána i první kuřata. Jejich výkrm jsme v roce 2009 z ekonomických důvodů ukončili a rozšířili chov a výkrm prasat.

Na polích se pěstovala pšenice, ječmen, řepka a kukuřice pro výkrm býků.

25 LET SOUKROMÝM ZEMĚDĚLCEM

Nyní hospodaříme na 184 ha zemědělské půdy, z čehož je 136 ha orné. Ostatní jsou trvalé travní porosty.

Stav prasnic je 52 ks, s průměrnou roční užitkovostí 30 dochovaných selat. Ta se částečně prodávají, ostatní vykrmují do porážkové hmotnosti.

V chovu skotu odchováváme telata od 35 krav. Jalovičky se prodávají jako zástav a býčci se vykrmují do porážkové hmotnosti.

Od roku 2018 máme 13 ovcí.

Pěstujeme obiloviny, řepku, od roku 2004 průmyslové, od 2010 i konzumní brambory. Část produkce obilovin je spotřebována vlastními zvířaty. Konzumní brambory se prodávají “ze dvora“. Travní porosty slouží jako krmivo pro skot.

STROJNÍ VYBAVENÍ

Strojový park se za 25 let kompletně obměnil a doplnil. Kromě rozmetadla hnoje a vápenných hnojiv vlastníme stoje na veškeré polní práce:

4 traktory v síle 80-170 Hp, kombajn, lis na kulaté balíky a žací lištu máme od značky Johne Deere Strom Lnáře. Secí stroj, pluh a diskeler od značky Lemken. Radličkový kypřič Horsch. Postřikovač Napa Agrio Křemže, manipulátor JCB, návěs Krampe a Opava. Odkaměňovací linka Rekkie a bramborový kombajn Grimme.