Chov skotu

Pást, byl náš prvotní cíl, velmi se nám líbila stáda kraviček, která jsme mohli po revoluci vidět v Rakousku.
Chováme tedy skot tzv. bez tržní produkce mléka, to znamená, že není dojen. Hlavním produktem jsou tak telata,  která od narození do prodeje zůstávají stále s matkou, pijí od ní mléko a pasou se. Kravičky jsou celoročně na pastvě, v zimě v menším výběhu nejblíže stáji, kde jsou krmeny senem.

VELIKOST CHOVU

Máme vlastního býka plemenne Charolais a stádo 30-35 kříženek tohoto plemene s původně českým strakatým skotem. Nyní naše odchovávaná telata mají 75-94 % této krve.

PLEMENO CHAROLAIS

Plemeno charolais vzniklo na přelomu 18. a 19. století ve střední Francii, v oblasti měst Charolles a Nevers, z původního žlutého skotu chovaného ve Francii, z čehož se vyvozuje blízká příbuznost se simentálem. Plemenná kniha byla založena už v roce 1864. Vynikající vlastnosti charolaiského skotu jsou hlavní příčinou jeho rozšíření do více než 70ti zemí. Importem jalovic do Severní Ameriky ve 30. letech 20. století byl založen chov charolais i na americkém kontinentě.

Charolais patří mezi plemena velkého tělesného rámce se silnou kostrou. Dospělé krávy dosahují při výšce 140 cm v kříži hmotnosti přes 700 kg a býci při výšce 148 cm v kříži i 1200 kg. Standardem je jednotně bílé až smetanové zbarvení beze skrvn a klidný temperament.

Zvířata vynikají velmi dobrými růstovými schopnostmi a jatečnou kvalitou, výkrmností, vysokým přírůstkem do vyšších porážkových hmotností a nízkým podílem tuku v mase. Využívá se jak v čistokrevné plemenitbě, tak v užitkovém křížení s ostatními plemeny skotu.

První importy plemene charolais se uskutečnily v roce 1990 z Maďarska, v dalších letech se na importu zvířat podílela především země původu, tedy Francie, a v roce 1992 byl na základě zvířat dovezených z Kanady založen i bezrohý chov charolais v ČR. Dnes je plemeno charolais nejrozšířenějším masným plemenem u nás.

Českomoravská společnost chovatelů