Chov prasat

Prácheňské prase - certifikátPrácheňské prase - letákPrácheňské prase - vizitka

Informace o prodeji : PRODEJ PRASATVEPŘOVÉ MASO.

VELIKOST CHOVU

Máme vlastní uzavřený chov, selata nenakupujeme, ale odchováváme je sami od našich prasnic, kterých je v současné době kolem 30-ti kusů a k tomu 2 kanci. Malá selátka dále vykrmujeme a tak je možno objednat čuníka v jakékoli váze od 25 kg na rožeň, do standardní porážkové hmotnosti mezi 100-125 kg. A pokud preferujete tučnější maso a domácí sádlo, na přání vykrmíme i do vyšší hmotnosti.

ZPŮSOB CHOVU

Chov je na slámě, na tzv. hluboké podestýlce, která navozuje přirozené podmínky života prasete. Je měkká, hřeje a prase si v ní velmi rádo ryje.

KRMENÍ

Krmení je z vlastního vypěstovaného obilí,  ječmene a pšenice, přidá se soja jako zdroj energie a bílkovin a vitamíny, aby prasátka byla zdravá.

CERTIFIKÁT

V roce 2011 jsme na naše prasátka získali certifikát
REGIONÁLNÍ PRODUKT „ PRÁCHEŇSKÉ PRASE“

Prácheňské prase - certifikátPrácheňské prase - letákPrácheňské prase - vizitka

HISTORIE

Chovu prasat se věnovali již naši předci a i během působení JZD se zde na statku chovala prasata. Místo finančního vyrovnání transformačního podílu nám tehdy bylo nabídnuto pouze vyrovnání hmotné a tak jsme mimo jiné dostali i 20 jatečných prasniček.

Byť jsme se chovu prasat původně ani věnovat nechtěli, zkusili jsme některé prasničky připustit. Začátky nebyly nějak valné, ale postupně se odchov začal dařit. V počátku se selata prodávala na další výkrm, postupně se vybudovaly  vlastní prostory pro vykrmování. Ovšem výkupní ceny, až na pár světlých okamžiků, byly mizerné. Nějakou dobu jsme uvažovali i o zrušení chovu.

V roce 2010 však došlo k zásadnímu rozhodnutí, skončili jsme s výkrmen brojlerů a rozšířili chov prasat se zaměřením na rozvíjející se  „prodej ze dvora“. Díky propagaci českých potravin se tak opět začíná zvyšovat zájem i o české VEPŘOVÉ MASO.